Uprawa Stewii - Czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o tej niesamowitej roślinie.
, autorstwa Mateusz Piszcz, 5 min czas czytania
, autorstwa Mateusz Piszcz, 5 min czas czytania
Stewia stała się ostatnio bardzo popularna i nie bez powodu! To bezkaloryczny, roślinny słodzik, który jest 200 razy słodszy niż cukier.
Stewia stała się ostatnio bardzo popularna i nie bez powodu! To bezkaloryczny, roślinny słodzik, który jest 200 razy słodszy niż cukier. Zielone liście stewii można uprawiać w przydomowym ogródku lub na kuchennym parapecie i zbierać w celu przygotowania ogromnej ilości słodkich potraw, które nie powodują skoków insuliny ani nie powodują stanów zapalnych, tak jak zwykły biały cukier. Ogrodnicy na obszarach wolnych od mrozu uprawiają stewię przez cały rok, co pozwala jej wyrosnąć na mały krzew.
Zanim kupimy i posadzimy sadzonki musimy się zastanowić czy miejsce, które przygotowaliśmy do uprawy stewii jest odpowiednie.
Pamiętaj, stewia uwielbia słońce i potrzebuje go, aby dobrze się rozwijać, więc wybierz miejsce z co najmniej sześcioma godzinami światła słonecznego dziennie.
To słodkie, niskokaloryczne zioło rośnie dobrze w gruncie, ale jest też doskonałą rośliną doniczkową.
Stewia najlepiej rośnie na przepuszczalnej, gliniastej glebie bogatej w materię organiczną. W takiej glebie roślina będzie miała od 30 do 91cm wysokości w zależności od długości sezonu wegetacyjnego. Pamiętaj, że możesz zastosować ściółkę, aby zapobiegać wysychaniu rośliny w gorące letnie dni.
Stewia nie lubi rozmokłej gleby, więc upewnij się, że ma dobry drenaż, w przeciwnym razie korzenie mogą zgnić. Pewną oznaką gnicia jest więdnięcie, z którego roślina nie regeneruje się po podlaniu.
Stewia to roślina wieloletnia, jednak w Polsce z powodu niskich temperatur uprawia się ją sezonowo. Jeśli uprawiasz stewie w doniczce to, gdy temperatura na zewnątrz się ochłodzi możesz przenieść ją do domu, aby ochronić ją przed mrozami. W domu powinna ona przetrwać cały rok.
Rośliny stewii nie trzeba przycinać, ale jeśli to zrobisz zmaksymalizujesz produkcję liści, a sama roślina będzie rosła lepiej. Możesz ją przycinać kilka razy, aby zachęcić ją do rozgałęziania.
Pierwsze przycinanie najlepiej wykonać, kiedy sadzonka ma koło 20 cm wysokości. Kolejne można zrobić wczesnym latem.
Zaraz po zerwaniu możesz użyć świeżych liści lub przechować je do wykorzystania w przyszłości.
Jeśli chcesz wysuszyć liście stewii, daj je na zewnątrz w suchy, słoneczny dzień. Jeden dzień powinien wystarczyć na wysuszenie liści. Nie zapomnij, żeby zabrać je do domu zanim rosa ponownie je zmoczy. Kiedy liście będą już całkowicie suche możesz zmielić je ręcznie lub w robocie kuchennym. Później przechowuj w szczelnym pojemniku.
Suszone liście stewii można przechowywać przez bardzo długi czas. Można je dodawać do wszelkiego rodzaju potraw. Dwa lub trzy liście dodane w całości lub sproszkowane wystarczą do posłodzenia filiżanki kawy lub herbaty. Pamiętaj, że nawet sproszkowane liście stewii nie rozpuszczają się, ale i tak są doskonałym, zdrowym sposobem na osłodzenie napojów i potraw.
Z liści stewii można też przygotować syrop i stosować go jako słodzik. Żeby zrobić syrop dodaj dwie łyżeczki suszonej stewii do jednego litra wody, zagotuj i pozostaw na wolnym ogniu przez 10 minut. Następnie odstaw do wystygnięcia. Tak przygotowany syrop należy przechowywać w lodówce i używać w razie potrzeby.
Największą korzyść ze spożywania stewii mają osoby chore na cukrzycę! Stewia chociaż jest bardzo słodka, nie zawiera kalorii i nie podnosi poziomu cukru we krwi, wręcz przeciwnie ma niesamowitą zdolność regulowania poziomu cukru we krwi, co zmniejsza oporność na insulinę u osób chorych na cukrzyc.
Badania pokazują, że spożywanie stewii prowadzi do znacznego obniżenia poziomu złego cholesterolu LDL i trójglicerydów oraz podwyższenia poziomu cholesterolu HDL który jest zdrowym cholesterolem i jest niezbędny dla prawidłowego profilu lipidowego.
Stewia też wspomaga odchudzanie. Zastąpienie zwykłego cukru stewią ma wiele zalet dla zdrowego odchudzania. Nie tylko dodaje energii, ale ma zerową kaloryczność i zerowy indeks glikemiczny. Pomaga ograniczyć apetyt na cukier i nie podnosi poziomu cukru we krwi, jak sztuczne i zwykłe słodziki.
Według badań wynika, że stewia nie wytwarza kwasu mlekowego, który powoduje próchnicę, czyli jeśli zastąpisz zwykły cukier stewią twoje zęby będą zdrowsze.
Japonia obecnie spożywa więcej stewii niż jakikolwiek inny kraj. Stewia stanowi 40% rynku słodzików. Obecnie stewia jest uprawiana i stosowana w żywności w innych częściach Azji Wschodniej, w tym w Chinach (od 1984), Korei, Tajwanie, Tajlandii i Malezji.
Mamy nadzieję, że poradnik był dla was przydatny. I wszystkim polecamy zakup sadzonki stewii, bo jak sami widzicie uprawa nie jest skomplikowana, a korzyści zdrowotnych z tej niesamowitej rośliny jest bardzo dużo.
W sklepie Niezłe Ziółko najwyższej jakości sadzonki stewii kupisz już za 10,90 zł
Sprawdź nasza szeroką ofertę ziół i wybierz idealne sadzonki dla siebie!
Już dziś wejdź i zamów sadzonkę stewii z dostawą do domu!