Uprawa pomidorów w szklarni. Co powinieneś wiedzieć i jak się do tego przygotować? - Niezłe Ziółko

Jak uprawiać pomidory w szklarni? Najważniejsze rzeczy, które powinieneś wiedzieć o samodzielnej uprawie pomidorów w szklarni.

, autorstwa Mateusz Piszcz, 9 min czas czytania

Uprawa pomidorów tak zwana „pod osłoną”, czyli w specjalnie przygotowanej szklarni lub tunelu foliowym daje wczesne plony w szczególności, jeśli wybierzesz odmiany, które są specjalnie polecane do wczesnej uprawy.

Nic nie może się równać ze smakiem pomidora zerwanego prosto z krzaka. Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie sobie obfitych zbiorów jest uprawa szklarniowa pomidora.

 

Zalety uprawy pomidorów w szklarni

 

 1. Podstawowe, nieogrzewane szklarnie mogą zapewnić długie i obfite zbiory. Przedłużą Twoje zbiory, ponieważ temperatury w ciągu dnia będą wyższe w szklarni.
 2. Ryzyko zarazy pomidora jest dużo mniejsze przy tego typu uprawie.
 3. Pożyteczne owady są również łatwiejsze do wykorzystania w szklarni niż w uprawie gruntowej.
 4. Dzięki uprawie w szklarni wcześniej będziesz mógł posadzić swoje sadzonki, dlatego wcześniej możesz cieszyć się świeżymi pomidorami prosto z krzaka.

 

Jak sadzić pomidory w szklarni?

 

 1. Pamiętaj, że dobrze przygotowane podłoże to podstawa!
 2. Przed posadzeniem sadzonek należy dokładnie oczyścić teren z chwastów oraz przekopać ziemię na głębokość 20-30cm, wtedy można wymieszać ziemię z naturalnym kompostem, obornikiem i specjalnym podłożem do pomidorów.
 3. Sadzonki należy sadzić w odległości około 45cm, pozostawiając 75cm odstępu między rzędami.
 4. Posadź swoją młodą roślinę pomidora w glebie na tyle głęboko, aby przykryła 2/3 rośliny lub przynajmniej do drugiego zestawu liści. Przytnij wszystkie liście, które znajdą się pod powierzchnią gleby. Rośliny pomidora wypuszczą korzenie wzdłuż łodygi pod powierzchnią gleby, aby miały bardziej energiczny i silniejszy wzrost.
 5. Po posadzeniu podlej tyle wody, aby całkowicie nasycić glebę. Następnie pozwól glebie wyschnąć do punktu, w którym powierzchnia jest sucha, ale wilgoć jest nadal wyczuwalna na głębokości 1 do 2 centymetrów w glebie. Stąd ustal swój system nawadniania zgodnie z potrzebami rośliny.
 6. Optymalna temperatura potrzebna do uprawy pomidorów waha się między 21, a 24 stopnie Cencjusza. Rośliny mogą rosnąć wtedy szybciej, a zatem szybciej zużywają wodę i składniki odżywcze. Więc miej oko na poziom wilgoci w glebie i szukaj znaków, które rośliny dadzą ci, aby stwierdzić, czy są przekarmione, czy niedożywione.

 

Jak poprawnie podlewać sadzonki pomidora w szklarni?

 Jak podlewać sadzonki pomidorów

Jeśli chodzi o uprawę pomidorów w szklarni, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby utrzymać rośliny w zdrowiu i zapobiegać chorobom, jest regularne podlewanie. Właściwe podlewanie nie tylko zapewnia obfite plony, ale także zmniejsza ryzyko stresu związanego z suszą lub przelaniem.

Unikaj podlewania pomidorów z góry, zamiast tego rozważ zainstalowanie systemu nawadniania kropelkowego lub po prostu podlewanie na poziomie gruntu. Utrzymywanie wody z dala od liści pomoże uniknąć nadmiernej wilgoci liści, która mogłaby sprzyjać chorobom grzybiczym. Z tego samego powodu najlepiej podlewać rośliny wczesnym rankiem. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać glebę pod kątem wilgoci. Jeśli górne 5 cm gleby jest wilgotne, poczekaj na podlewanie przez kolejny dzień lub dwa. Z drugiej strony, jeśli jest sucho, czas na podlewanie.

 

 

Dlaczego moje sadzonki pomidorów nie produkują owoców?

  

Jedną z najbardziej frustrujących rzeczy, które mogą się zdarzyć z pomidorami w szklarni, jest to, że rośliny kwitną, ale pąki kwiatowe opadają bez tworzenia owoców. Dlaczego tak się dzieje i co możesz zrobić, aby temu zapobiec?

Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwe zapylenie. Chociaż rośliny pomidora są samopylne, korzystają z pomocy wiatru i zapylaczy, zarówno prawdziwych, jak i symulowanych. Możesz symulować wiatr, potrząsając rośliną, powodując, że kwiaty rozprowadzą pyłek. Możesz także użyć mechanicznego zapylacza lub po prostu zaprosić naturalne zapylacze do środka, otwierając drzwi szklarni w ciągu dnia.

Czasem ekstremalne temperatury lub wahania wilgotności mogą opóźnić lub nawet uniemożliwić prawidłową produkcję owoców. Upewnij się więc, że dobrze zapoznałeś się z poprzednimi krokami naszego poradnika i postaraj się do nich stosować.

 

 

Co robić, aby pomidory w szklarni nie chorowały?

 

Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Postaraj się stosować te 3 proste metody, aby utrzymać swoje rośliny pomidorów w zdrowiu!

 • Utrzymuj wilgotność gleby, ale uważaj, aby nie przelać sadzonki, ponieważ wilgotna gleba może sprzyjać rozprzestrzenianiu się chorób i pleśni
 • Nie instaluj napowietrznego systemu nawadniania, ponieważ liście pomidorów są podatne na choroby, gdy są mokre
 • Przycinaj martwe lub umierające liście, aby zapewnić więcej światła słonecznego i przepływu powietrza
 • Należy także często wietrzyć szklarnie, aby odstraszać szkodniki i choroby.

 

Popularne szkodniki pomidorów i jak je zwalczać

 

Mszyce - Odetnij liście silnie porażone przez mszyce. Biedronki można wykorzystać do zjadania mszyc lub zastosować mydła owadobójcze.

Mączliki - Używaj lepkich pułapek, biedronek, podczas podlewania używaj węża natryskowego, aby pozbyć się owadów lub użyj niektórych pestycydów.

 

 

Jak należy prawidłowo podtrzymywać sadzonki pomidora?

 Jak podpierać sadzonki pomidorów w szklarni

Mamy kilka opcji na wsparcie pomidorów

Pomidory krzewiaste można bez problemu uprawiać w średniej wielkości pojemnikach lub nawet w grządce z jednym palikiem np. bambusowym podtrzymującym roślinę od środka. Paliki bambusowe dostarczamy wam w paczce z sadzonkami!

Pomidory tyczkowe mogą rosnąć bardzo wysoko, więc najlepiej je wspierać za pomocą sznurków lub drutów. Można je zawiesić gdzieś w pobliżu dachu szklarni i przymocować do poszczególnych roślin. Możesz poprowadzić roślinę tak, aby owijała się wokół sznurka lub drutu w miarę wzrostu. Niezależnie od tego, w którą stronę pójdziesz, pamiętaj tylko, że ciężar owocu jest zbyt duży, aby roślina mogła go samodzielnie unieść, więc potrzebuje trochę dodatkowego wsparcia.

 

 

Dlaczego ważne jest usuwanie pędów bocznych sadzonek pomidorów?

 

Często zaleca się przycinanie pędów bocznych pomidora, ponieważ powstająca nowa łodyga konkuruje o składniki odżywcze z główną łodygą. Twoja roślina może mieć więcej owoców, jeśli pozwolisz żeby pędy boczne rosły, ale pomidory będą mniejsze, a roślina będzie bardziej nieporęczna. Przycinanie pędów bocznych pomidorów sprawia, że ​​rośliny są łatwiejsze w zarządzaniu, a owoce są znacznie większe i mają lepszą możliwość pobierania składników odżywczych z rośliny. Dzięki temu, że pędów jest mniej owoce mają też znacznie lepszy dostęp do światła, co prowadzi do szybszego dojrzewania naszych pomidorów.

 

 

Kiedy zbieramy pomidory w szklarni?

 

Pomidory zaczynają dojrzewać od połowy lata, w zależności od odmiany, warunków pogodowych i wielkości owoców. Mniejsze pomidory koktajlowe dojrzewają szybciej niż większe owoce, a pomidory szklarniowe zwykle rozpoczynają zbiory wcześniej niż te na zewnątrz i trwają dłużej, aż do jesieni.

Pamiętaj, że jeśli zbierasz pomidory kiedy jeszcze są zielone to musisz dać je do ciemnego pomieszczenia i przykryć szmatką. W taki sposób Twoje pomidory mogą dojrzeć poza krzakiem. W przeciwnym wypadku, jeśli położysz je na słońcu mogą zgnić zanim będziesz miał szansę je zjeść.

 

 

Jakie odmiany pomidorów są polecane do uprawy w szklarni?

 

 

 POlecane odmiany pomidorów do uprawy w szklarni

Uprawa pomidorów tak zwana „pod osłoną”, czyli w specjalnie przygotowanej szklarni lub tunelu foliowym daje wczesne plony w szczególności, jeśli wybierzesz specjalnie polecane odmiany do wczesnej uprawy. Do takich odmian należą:

 

 Sadzonki pomidorów czerwonych:

 Sadzonki pomidorów malinowych:

Sadzonki pomidorów koktajlowych i innych:


Młode sadzonki pomidorów przesadzamy do szklarni w momencie kiedy osiągają 15-20cm wysokości.


Musimy pamiętać, że pomidory są trudniejsze w uprawie niż większość ziół, dlatego jeśli chcemy, aby przyniosły nam duże plony należy cały czas o nie dbać i w razie zagrożenia odpowiednio reagować. Na końcu zostaje nam już tylko delektować się smakiem pomidorów.

Tagi

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz


Blog posts

© 2024 Niezłe Ziółko | Stworzone przez: ArtDistrict

  • platnosci

  Logowanie

  Zapomniałeś hasła?

  Nie masz jeszcze konta?
  Utwórz konto