UPRAWA POMIDORÓW W DONICACH - Niezłe Ziółko

UPRAWA POMIDORÓW W DONICACH

, autorstwa Mateusz Piszcz, 3 min czas czytania

Pomidory mogą być trudne do uprawy w pojemnikach, ale nadal należą do najpopularniejszych letnich warzyw. Pięć czynników ma kluczowe znaczenie dla pomyślnej uprawy pomidorów w pojemnikach. Sprawdź jakie!

Pomidory mogą być trudne do uprawy w pojemnikach, ale nadal należą do najpopularniejszych letnich warzyw. Pięć czynników ma kluczowe znaczenie dla pomyślnej uprawy pomidorów w pojemnikach. Dużą zaletą uprawy pomidorów w pojemnikach jest to, że w każdej chwili można je przestawić tak, aby wykorzystać najlepsze warunki wzrostu. Donice są szczególnie przydatne, jeśli nie masz wystarczająco miejsca w ogrodzie lub jeśli mieszkasz w bloku. Takie donice można umieścić na balkonie, tarasie, patio lub podjeździe. Możesz cieszyć się domowymi pomidorami, nawet jeśli nie masz miejsca na tradycyjny ogród.

 

Duży pojemnik to podstawa


Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby odnieść sukces, jest użycie wystarczająco dużego pojemnika (im większy, tym lepszy). Najlepiej, aby jedna sadzonka, była posadzona w co najmniej 5 litrowej donicy. Napełnij doniczkę wysokiej jakości ziemią doniczkową i upewnij się, że pojemnik ma dobry drenaż.


Sadzonka musi być umieszczona głęboko w donicy.


Sadząc sadzonkę pomidora, usuń kilka dolnych liści i wykop dziurę na tyle głęboko, aby większość rośliny została zakopana w otworze do sadzenia. Roślina pomidora będzie produkować korzenie wzdłuż zakopanej części łodygi, rozwijając mocny system korzeniowy i mocniejsze rośliny. Pamiętaj inne warzywa i zioła sadzimy na tej samej wysokości co w oryginalnym pojemniku, tylko pomidory są tutaj wyjątkiem.

Prawidłowe umieszczenie sadzonki pomidora w donicy


Podlewanie i gleba

Ponieważ woda w donicach może szybko wysychać to należy pamiętać, że powinniśmy cały czas pilnować, aby ziemia była odpowiednio wilgotna. Wilgotność gleby jest jednym z największych wyzwań, z jakimi borykasz się w uprawie pomidorów w donicach. Dlatego sprawdzaj ją codziennie. Należy pamiętać, że ciepło otoczenia wokół pojemnika może ogrzać glebę szybciej niż nasadzenia w gruncie. Jeśli pomidor dostanie za mało wody, roślina zwiędnie i osłabnie, a pomidory mogą rozwinąć zgniliznę końcówek kwiatów. Najlepszą praktyką podlewania jest podlewanie roślin rano, aby zapewnić im wilgoć przez cały dzień i uniemożliwić wyschnięcie liści. Bardzo ważne jest, aby podlewać roślinę bezpośrednio na glebę i unikać zwilżania liści może to wywołać zarazę i grzyby.
Bardzo ważne jest, aby gleba była wilgotna, ale nie mokra. Zbyt dużo wody może spowodować gnicie korzeni rośliny. Upewnij się, że pojemnik ma kilka otworów drenażowych. Jeśli pojemnik ma tylko jeden otwór odpływowy, dodaj kilka kolejnych.
Pamiętaj, jeśli w deszczowe dni roślina otrzymuje za dużo wody przenieś ją w miejsce, które będzie ją chroniło przed deszczem, aby nie miała zbyt mokro.

 

Składniki odżywcze oraz nawozy

Upewnij się, że zapewniasz roślinom odpowiednie składniki odżywcze, których potrzebują, czyli azot, fosfor i potas. Wszystkie te składniki są potrzebne do uprawy prawie wszystkiego w doniczkach. Niektóre gleby doniczkowe zawierają już nawozy, więc przeczytaj worek z glebą, aby ustalić, czy te niezbędne składniki odżywcze są już zawarte w mieszance. Jeśli gleba doniczkowa nie zawiera nawozu, zaopatrz rośliny w uniwersalnym nawóz o powolnym uwalnianiu lub nawóz specjalnym dla pomidorów.

 

 

 

Odpowiednie nasłonecznienie

Rośliny pomidora wymagają pełnego nasłonecznienia, co oznacza co najmniej 6-8 godzin dziennie między godziną 10, a 16. Decydując gdzie ustawić donicę szukaj miejsca z taką ilością słońca. Jeśli twoje rośliny nie mają wystarczająco dużo słońca, przenieś pojemniki w takie miejsce. Stale monitoruj lokalizację przez cały sezon wegetacyjny. W zależności od pory roku to, co kiedyś było obszarem pełnym słońca, może stać się zacienionym miejscem w krytycznej części dnia. Pamiętajmy, aby młode rośliny nie wystawiać od razu na pełne słońce, ponieważ może je to zniszczyć. Zbyt niska temperatura, także jest nie korzystna dla pomidorów, dlatego na początku sezonu, kiedy temperatury są jeszcze niższe na noc możemy chować nasze sadzonki do domu.

 

Jakie pomidory uprawiać w donicy?

TOP 5 odmian pomidorów do uprawy amatorskiej

Najpopularniejsze odmiany pomidorów do donic to przede wszystkim pomidory koktajlowe, dlatego polecamy do tego typu uprawy:


Pamiętaj, że w donicy możesz sadzić także inne odmiany pomidorów np. „Bawole Serce”, ale będą one już trudniejsze w uprawie.

Tagi

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz


Blog posts

© 2024 Niezłe Ziółko | Stworzone przez: ArtDistrict

    • platnosci

    Logowanie

    Zapomniałeś hasła?

    Nie masz jeszcze konta?
    Utwórz konto