Uprawa, pielęgnacja i rodzaje pomidorków koktajlowych - Niezłe Ziółko

Uprawa, pielęgnacja i rodzaje pomidorków koktajlowych

, autorstwa Mateusz Piszcz, 5 min czas czytania

Uprawa pomidorków koktajlowych może być świetną zabawą. Pomidory koktajlowe mogą być również nieco łatwiejsze w uprawie, niż większe odmiany. Są też wszechstronne i można je sadzić niemal wszędzie. Pomidory koktajlowe świetnie nadają się do uprawy w ogrodach i na balkonach lub tarasach, ponieważ uwielbiają rosnąć w pojemnikach. Mają niską podatność na choroby i generalnie są mało wymagające w utrzymaniu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem to pomidory koktajlowe będą dla Ciebie idealne, ponieważ są bardzo proste w uprawie.

 

Rodzaje pomidorów koktajlowych:


1.Koralik czerwony

należy do typu czereśniowego odmian samokończących o wiotkich łodygach. Mimo swojego luźnego pokroju będzie ona dosyć silnie rosła i wytworzy okazałe wydłużone grona, gdzie w jednym znajdzie się nawet do 40 owoców. Pomidory świetnie nadają się do robienia soków, koncentratów, jak również do suszenia, które zachowuje w nich cały aromat sprawiając, że potrawy zyskują wyjątkowy smak.

 

 


2.Koralik żółty

rośnie tak samo jak koralik czerwony z tym, że daje żółte owoce.


3. Black Cherry

Ma ciemne owoce jak wiśnie lub czarne czereśnie. Wyróżnia się także świetnym smakiem. Zdrowo rośnie i nadaje się do uprawy na balkonie. Owoce małe, okrągłe (około 2 cm), zebrane w gronach po 5-7 sztuk. Pomidor ma miąższ malinowo-zielony, słodki, delikatnie kwaskowaty, soczysty, bardzo smaczny.


4. Zielona zebra

to niesamowity pomidor o żywo zielonym kolorze. Skórka pokryta ciemniejszymi paskami tworzącymi zebrę, najpierw intensywnie zielona z czasem lekko żółta. W środku pomidor intensywnie zielony. Również ich smak jest inny, niż w przypadku najczęściej spotykanych odmian: zaskakuje połączeniem słodyczy i pikantności. Owoce nie są duże, ale ładnie ukształtowane, bez skłonności do pękania. Odmiana ta doskonale nadaje się do sałatek, do bezpośredniego spożycia, jest również fantastyczną dekoracją potraw.


5. Czerwona gruszka

to średniowczesna, koktajlowa odmiana pomidora, o niekończącym się wzroście. Wytwarza bardzo liczne, drobne owoce, o charakterystycznym kształcie małych gruszek. Owoce są nie tylko wyjątkowo dekoracyjne, ale także bardzo smaczne i soczyste. Prezentowaną odmianę można uprawiać w ogrodach, a nawet na balkonie czy tarasie.

 

6. Żółta gruszka

to odmiana bardzo plenna, która rośnie zdrowo. W uprawie amatorskiej nie sprawia większych problemów. Można uprawiać go w gruncie, w małych ogródkach, w pojemnikach, dużych doniczkach, skrzynkach balkonowych itp. Rośliny wiotkołodygowe, samokończące, silnie krzewiące się. Owoce aromatyczne, bardzo smaczne, w kształcie gruszki- drobne (2-5 cm), żółte, nadają się do dekoracji potraw oraz do bezpośredniego spożycia.

 


Miejsce sadzenia


Najpierw musisz znaleźć miejsce, w którym będą rosły pomidory koktajlowe. Wybierz słoneczne miejsce z dobrym drenażem gleby dla swoich pomidorów. Pomidory potrzebują pełnego, bezpośredniego słońca przez co najmniej sześć do ośmiu godzin dziennie. Gleba pod pomidory musi być lekko kwaśna, dobrze przepuszczalna, bogata i gliniasta. Jeśli gleba ogrodowa jest ciężka i ma słaby drenaż, lepiej jest uprawiać pomidory w pojemnikach. Upewnij się, że żadne pobliskie rośliny nie będą zbytnio zacieniać miejsca, w którym będą rosły pomidory, gdy rośliny wyrosną i wypuszczą liście na wiosnę. Nie sadź pomidorów w tym samym miejscu, w którym rok wcześniej rosły ziemniaki, bakłażany lub papryka.


Sadzenie


Posadź pomidorki koktajlowe na wiosnę, gdy minie zagrożenie mrozem. Gdy wyjmiesz go z małej doniczki, delikatnie potargaj istniejące korzenie. Sadząc zakop większość nagiej łodygi głęboko w glebie, aż do pierwszej pozostałej łodygi. To da roślinie szansę na stworzenie wielu dodatkowych korzeni i stanie się silną i solidną w miarę wzrostu. Pomidorki koktajlowe należy rozmieścić w odległości ok. 50cm między roślinami w rzędzie oraz nawet 1 m między rzędami, aby umożliwić im rozprzestrzenianie się i zapewnić dobrą cyrkulację powietrza. Pamiętaj, że pomidory potrzebują wspomagania w postaci palików lub kratki na pomidory. Będzie to pomagało roślinie i sprawi, że kiedy owoce będą już duże i ciężkie roślina nie połamie się pod ich ciężarem. Palik wbij koło rośliny podczas sadzenia, później co jakiś czas jak roślina będzie rosła przywiązuj delikatnie główną łodygę rośliny do palika za pomocą kawałka przędzy lub miękkiego sznurka. Taka sama zasada palikowania jest przy sadzeniu pomidorów w donicach.


Pielęgnacja


Pomidory należy podlewać głęboko i regularnie. Nigdy nie pozwól, aby gleba wyschła. W okresie rozwoju owoców utrzymywanie równomiernej wilgotności gleby zapobiega gniciu końcówek kwiatów. Z drugiej strony nadmierne podlewanie może spowodować pękanie pomidorów. Nawadnianie kroplowe jest najlepsze, ponieważ podlewanie z góry może prowadzić do rozprzestrzeniania się chorób pomidorów, takich jak zaraza. Podczas sadzenia używaj nawozu oznaczonego dla pomidorów. Dodanie kompostu do dołka również może pomóc w zwiększeniu mocy pomidorów. Przycinanie rośliny pomidora może pomóc roślinom wyprodukować więcej owoców niż liści. Przycinanie polega po prostu na oderwaniu odrostów lub małych łodyg wyrastających z głównej łodygi. Te odrosty mają tendencję do wytwarzania liści, ale niezbyt dużo owoców, więc bez nich roślina będzie mogła skoncentrować swoją energię wzrostu na owocujących łodygach. Ponadto odetnij wszelkie pędy ciągnące się po ziemi, ponieważ są one podatne na choroby i szkodniki. Pomidory koktajlowe to rośliny jednoroczne, które kończą swój cykl życiowy w jednym sezonie wegetacyjnym, więc nie jest konieczne zimowanie.


Zbieranie


Pomidory koktajlowe są zazwyczaj gotowe do zbioru w ciągu około 50 do 65 dni po posadzeniu. Będziesz wiedział, że są gotowe, gdy ich kolor zmieni się z zielonego na czerwony, fioletowy lub żółty (w zależności od odmiany) i łatwo odkleją się od łodygi. Gdy niektóre zaczną dojrzewać, sprawdzaj swoją roślinę przynajmniej co drugi dzień pod kątem nadających się do zbioru pomidorów. Pozostawione na roślinie zbyt długo, pękną lub odpadną. Zbieraj pomidory przed opadami deszczu, ponieważ powodują one pękanie pomidorów, a później szybsze gnicie.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz


Blog posts

© 2024 Niezłe Ziółko | Stworzone przez: ArtDistrict

    • platnosci

    Logowanie

    Zapomniałeś hasła?

    Nie masz jeszcze konta?
    Utwórz konto