NAJLEPSZE SŁODKIE ODMIANY POMIDORÓW
, autorstwa Mateusz Piszcz, 4 min czas czytania
, autorstwa Mateusz Piszcz, 4 min czas czytania
Najsmaczniejsze słodkie odmiany pomidorów Nie ma to jak świeże, słodkie pomidory w letnie popołudnie. A jeśli lubisz ten cukierkowy, staromodny smak to jest kilka ciekawych odmian, które mogą Cię zainteresować. Dlatego przedstawiamy wam 6 słodkich odmian pomidorów do uprawy w szklarni, gruncie i ogrodzie.
Nie ma to jak świeże, słodkie pomidory w letnie popołudnie. A jeśli lubisz ten cukierkowy, staromodny smak to jest kilka ciekawych odmian, które mogą Cię zainteresować. Światło słoneczne, ciepło i składniki odżywcze gleby mogą wpływać na smak pomidora, ale to głownie genetyka pomidora wpływa na jego smak. Dlatego przedstawiamy wam 6 słodkich odmian pomidorów do uprawy w szklarni, gruncie i ogrodzie.
Ma ciemne owoce jak wiśnie lub czarne czereśnie. Wyróżnia się także świetnym słodkimsmakiem. Zdrowo rośnie i nadaje się do uprawy na balkonie. Pomidor Black Cherry ma wiotkie pędy, dlatego musi on rosnąć np. przy palikach. Jego liście są duże ciemnozielone. Owoce małe, okrągłe (około 2 cm), zebrane w gronach po 5-7 sztuk. Miąższ malinowo-zielony, słodki, delikatnie kwaskowaty, soczysty, bardzo smaczny.
Odmiana średnio późna przeznaczona do uprawy w gruncie, przy palikach. Często owoc osiąga wagę ponad 1000 g. Ma cienką skórkę i pyszny słodki malinowy miąższ, a przy tym intensywny aromat i bogaty smak. W przypadku tej odmiany pomidora, rosnącej wysoko, zalecana jest uprawa przy palikach. Najlepiej prowadzić ją w formie na 2–3 pędy.
To jedna z najlepszych odmian pomidorów czarnych, idealna dla każdego działkowicza i smakosza pomidorów. To stara, rosyjska odmiana pochodząca z półwyspu Krymskiego. Odmiana średniowczesna o ciemnobrązowych owocach o wadze ok 170/180 g. Owoce są mięsiste o bogatym, głębokim i słodkim smaku. Ze względu na duży wzrost rośliny należy ją palikować, jak również przycinać.
Jest to bardzo plenna i wczesna odmiana drobnoowocowa, rodząca wyjątkowo słodkie i soczyste pomidory w malinowym kolorze. Przeznaczona jest do uprawy pod osłonami lub bezpośrednio w gruncie. Charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na choroby, dlatego poleca się ją do uprawy ekologicznej. Wymaga cięcia i prowadzenia na podporach. Z racji tego, że odmiana ta jest bardzo plenna z jednej sadzonki pomidora możemy uzyskać nawet między 150-200 szt. wydłużonych, orzeźwiających owoców o wyjątkowo małej skłonności do pękania i pełnym pomidorowym smaku.
Bawole Serce’ wydaje bardzo duże owoce o masie 200-600 g i średnicy powyżej 80 mm. Mają one lekko podłużny kształt, Pomidory są mięsiste, słodkie i bardzo smaczne. Ich miąższ jest jasnoczerwony i zawiera dużo soku. Zbiór pomidorów rozpoczyna się w sierpniu i trwa do października. Ze względu na małe komory nasienne, niewielką ilość pestek oraz zwartość miąższu, ‘Bawole Serce’ zyskuje wiele zastosowań kulinarnych.
To odmiana amatorska, zaliczana do średnio wczesnych. Można ją uprawiać zarówno w polu, jak i pod niskimi osłonami. Rośliny samokończące, nie wymagają cięcia ani palikowania. Owoce pomidora malinowego są bardzo duże (nawet 500-650 g), wyjątkowo słodkie i soczyste. Posiadają sercowaty kształt bez piętki i charakterystyczną skórkę barwy owocu maliny. Posiadają słabe żebrowanie przy szypułce i można je zaklasyfikować jako średnio twarde. Pomidory te świetnie nadają się do bezpośredniego spożycia i na soki.