NAJLEPSZE ODMIANY POMIDORÓW NA PRZETWORY

NAJLEPSZE ODMIANY POMIDORÓW NA PRZETWORY

, autorstwa Mateusz Piszcz, 3 min czas czytania

Pomidory, które dobrze sprawdzają się na przetwory muszą być przede wszystkim mięsiste. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, muszą mieć ograniczoną ilość soku i trwały smak.

Pomidory, które dobrze sprawdzają się na przetwory muszą być przede wszystkim mięsiste. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, muszą mieć ograniczoną ilość soku i trwały smak. Zastanów się, czy chcesz z nich zrobić sos czy może zakonserwować je w całości? Być może pokrojone w plastry lub posikane będą lepsze. Dobrze jest zadecydować o tym przed rozpoczęciem uprawy pomidora.
Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne odmiany pomidorów stosowane do przetworów:

 

1. Lima

 Odmiana wczesna, odporna, do uprawy polowej. Odporna na wertycyliozę i pękanie owoców. Owoce o wydłużonym kształcie, sercowate, bez piętki, o masie 70-80 g, twarde o dużej zawartości suchej masy. Barwa intensywnie czerwona. Odmiana niezwykle plenna, polecana do dużej produkcji polowej, do przetwórstwa oraz do amatorskiej uprawy. Rośliny nie wymagają cięcia ani palikowania. Idealnie nadaję się na przeciery.

 

 

2. Faworyt

Pomidor Malinowy Faworyt jest to młoda Polska odmiana pomidora malinowego wysokiego. Jest bardzo doceniany przez konsumentów, ze względu na walory smakowe. Odmiana średniowczesna, przeznaczona do uprawy w szklarni lub w gruncie przy palikach. Roślina o średniej sile wzrostu, zwartym pokroju i bujnym ulistnieniu. Owoce osiągają wagę do 0,5kg. Są lekko spłaszczone z cienką skórką. Ich miąższ ma rewelacyjny smak oraz niewielką ilość nasion przez co świetnie nadają się na przetwory.

 

3. Bawole Serce

Wydaje bardzo duże owoce o masie 200-600 g i średnicy powyżej 80 mm. Mają one lekko podłużny kształt, są mięsiste, słodkie i bardzo smaczne, dzięki czemu świetnie nadają się na gęste sosy lub przeciery. Ich miąższ jest jasnoczerwony i zawiera dużo soku. Zbiór pomidorów rozpoczyna się w sierpniu i trwa do października. Ze względu na małe komory nasienne, niewielką ilość pestek oraz zwartość miąższu, Bawole Serce zyskuje wiele zastosowań kulinarnych.

 

4. Krakus

To odmiana gruntowa mająca cechę partenokarpii. Oznacza to, że roślina ta jest w stanie wytwarzać owoce bez konieczności zapłodnienia, co okazuje się bardzo ważne w polskich warunkach klimatycznych, gdy temperatura w okresie kwitnienia i tworzenia się pomidorów spada w nocy poniżej 13°C. Ogólnie jest to odmiana niesprawiająca problemów i rodząca dużo prawdziwie smacznych słodkawo-kwaskowych owoców. Roślina ta zaliczana jest do sztywnołodygowych karłowych – rośnie raczej słabo, ale zwarcie. Mimo wszystko osiągnie do ok. 60 cm wysokości. Owoce o wadze ok. 70–80 g będą kuliste, choć odrobinę spłaszczone, o ciemnoczerwonej i gładkiej skórce. Miąższ okaże się twardy, mięsisty, prawie jednolity, czyli idealny na różnego rodzaju przetwory, czy sałatki w zalewie.

 

 

5. Koralik czerwony

 

Roślina ta należy do typu czereśniowego odmian o samokończących i wiotkich łodygach. Mimo swojego luźnego pokroju będzie ona dosyć silnie rosła i wytworzy okazałe wydłużone grona, gdzie w jednym znajdzie się nawet do 40 owoców. Ich duża liczba wynika z kolei z tego, że są malutkie – waga jednego wyniesie góra 10-15g, a średnica nie przekroczy 2 cm. Pomidory te będą przy tym regularnie okrągłe, o gładkiej czerwonej skórce i z zieloną piętką, która jednak zaniknie w momencie całkowitej dojrzałości. Koralika warto uprawiać w donicy na balkonie czy w ogrodzie jako element dekoracyjny. Ta odmiana świetnie nadaję się do marynowania w całości, sałatek, a także do suszenia. Do takich przetworów świetnie nada się także „Koralik żółty”.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz


Blog posts

© 2024 Niezłe Ziółko | Stworzone przez: ArtDistrict

    • platnosci

    Logowanie

    Zapomniałeś hasła?

    Nie masz jeszcze konta?
    Utwórz konto