UPRAWA TRUSKAWKI WISZĄCEJ W DONICY

UPRAWA TRUSKAWKI WISZĄCEJ W DONICY

, autorstwa Mateusz Piszcz, 2 min czas czytania

Jeśli nie masz za wiele przestrzeni to truskawka wisząca jest świetnym rozwiązaniem. Ogrzane słońcem, słodkie truskawki znacznie przewyższają te kupowane w sklepie.

DLACZEGO WARTO UPRAWIAĆ TRUSKAWKĘ WISZĄCĄ?

 

Jeśli nie masz za wiele przestrzeni to truskawka wisząca jest świetnym rozwiązaniem. Z pewnością wygospodarujesz kawałek przestrzeni na jej uprawę. Ogrzane słońcem, słodkie truskawki znacznie przewyższają te kupowane w sklepie, które dojrzewają w plastikowych kopułach. Po posadzeniu truskawki masz dużo więcej owoców z roku na rok. Uprawa truskawek w wiszących pojemnikach to prosty sposób na uprawę dużej liczby roślin, a nawet nie potrzebujesz ogrodu! Uprawa wiszącej truskawki nie jest trudna, ale jest kilka kluczowych kroków, które z pewnością pomogą.

 

WYBÓR MIEJSCA

Truskawki jak wiele roślin owocujących naprawdę lubią dużo słońca. Nie można powiedzieć, że rośliny częściowo zacienione nie przyniosą owoców, ale owoce będą większe, słodsze i bardziej płodne po 8-12 godzinach słonecznego dnia. Wiszące donice sprawią, że gleba będzie znacznie cieplejsza niż ziemia i będzie poza zasięgiem wielu szkodników.


POJEMNIK


Pamiętaj, aby doniczka nie była zbyt mała, ponieważ ta roślina bardzo szybko się rozrasta. Doniczka nie musi być ładna. Po kilku miesiącach roślina wypuści tak dużo pnącz, że zasłoni cały pojemnik.


GLEBA


Wiszące donice mogą być dość ciężkie, gdy są wypełnione ziemią i wodą. Zwykła gleba ogrodowa nie jest wystarczająco lekka i zagęszcza się zbyt łatwo, aby można ją było zawiesić. Najlepszym wyborem jest mieszanka ogrodnicza w pojemnikach, która zawiera dużo materiału, który zatrzymuje wodę, zapewnia drenaż i sprzyja dobrej cyrkulacji powietrza. Dodaj kilka miarek materii organicznej i dobrze wymieszaj. Truskawki lubią kwaśną glebę, więc trzymaj się z dala od obornika grzybowego, który zazwyczaj zawiera wapno. Możesz używać kompostu ogrodowego do materii organicznej.

 

OWOCOWANIE

Chroń swoje rosnące truskawki przed ptakami za pomocą siatki ogrodniczej. Zwykle można ją znaleźć w lokalnym centrum ogrodniczym lub sklepie dla majsterkowiczów.

Owoce są zwykle gotowe od miesiąca do sześciu tygodni po kwitnieniu. Zbieraj, gdy owoce są soczyste i intensywnie czerwone.

Miej oko na rozłogi, które możesz umieścić w ziemi w osobnych pojemnikach, aby stworzyć nowe sadzonki truskawek.


SADZENIE KROK PO KROKU

 

 1. Przygotuj do jednej donicy 3 sadzonki truskawki. Jest to zalecana i zarazem maksymalna ilość jaką powinno umieszczać się w jednej donicy.
 2. Napełnij doniczkę luźno ziemią, a później wodą, tak aby woda została wchłonięta.
 3. Wytrzep ziemię z korzeni truskawek i delikatnie wsuń je do dołków. Odetnij wszelkie brązowe liście, rozłogi lub korzenie i uzupełnij mieszanką gleby.
 4. Ponownie podlewaj dokładnie i powoli, pozwalając wodzie wchłonąć się w glebę.
 5. Zawieś donicę i czekaj na truskawki!

 

Tagi

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz


Blog posts

© 2024 Niezłe Ziółko | Stworzone przez: ArtDistrict

  • platnosci

  Logowanie

  Zapomniałeś hasła?

  Nie masz jeszcze konta?
  Utwórz konto