UPRAWA HABANERO. 9 kroków do uprawy papryki Habanero - Niezłe Ziółko

UPRAWA HABANERO. 9 kroków do uprawy papryki Habanero

, autorstwa Mateusz Piszcz, 4 min czas czytania

Ogrodnicy z zamiłowaniem do pikantnych potraw powinni spróbować wyhodować jedną z najostrzejszych papryczek, habanero. Uprawa papryki habanero wymaga pełnego słońca, ciepłych temperatur i dobrze osuszonej gleby.

Poznaj habanero i techniki, które możesz wykorzystać do uprawy tych sadzonek w swoim ogrodzie.

Uprawa habanero. Jak uprawiać papryczkę habanero. Wskazówki i porady.

 

 

Czym jest habanero?

Habanero jest wysoko rosnąca papryka. To jedna z najostrzejszych papryk z rodziny Capsicum. Po osiągnięciu dojrzałości, papryki zwykle stają się pomarańczowe, a następnie czerwone, chociaż istnieją habanero, które po osiągnięciu pełnej dojrzałości są pomarańczowe, żółte, białe, zielone, a nawet głęboko fioletowe. Papryczki habanero pochodzą z Ameryki Południowej. Swoją popularność zyskały dzięki zastosowaniu w ostrych sosach i przyprawach w kuchni meksykańskiej. Papryczki Habanero rosną w gorącym klimacie, gdzie otrzymują co najmniej sto dni pełnego słońca. Habanero swoją ostrość zawdzięcza kapsaicynie.

SADZONKA PAPRYKI - PAPRYKA OSTRA - HABANERO

 • Odmiana łatwa w uprawie, wymagająca ciepłego stanowiska 
 • Zalicza się ona do najostrzejszych odmian papryki
 • Do uprawy w gruncie, pod osłonami i na balkonie
 • Wymaga uprawy przy palikach
 • Ma czerwone owoce o błyszczącej skórce mierzące 4-6cm
 • Jest 100 razy bardziej ostra, niż Jalapeno
 • Idealna do mięs, marynat czy rozgrzewających sosów

Ogrodnicy z zamiłowaniem do pikantnych potraw powinni spróbować wyhodować jedną z najostrzejszych papryczek, habanero. Uprawa papryki habanero wymaga pełnego słońca, ciepłych temperatur i dobrze osuszonej gleby.

 

Jak uprawiać paprykę habanero?

 1. Kiedy nie będzie już przymrozków możesz posadzić sadzonki papryki habanero w swoim ogrodzie. Najlepszy czas to 2-3 tygodnie po ostatnich przymrozkach. Jeśli sadzisz sadzonki gotowe kupione u nas, spróbuj posadzić je w ziemi w ciągu 2 dni od zakupu.
 2. Wybierz miejsce z pełnym nasłonecznieniem przez co najmniej 6 godzin dziennie, ponieważ papryczki habanero kochają słońce. 
 3. Wykop dziurę dwa razy szerszą od doniczki i tak głęboką, aby poziom gleby znajdował się jak najbliżej dolnych liści. 
 4. Wymieszaj trochę kompostu organicznego, aby gleba była żyzna i wilgotna. Możesz dodać piasku, aby zrównoważyć to, czego habanero potrzebuje, aby rosło wolne od chorób i mogło prawidłowo rozwinąć korzenie.
 5. Umieść rośliny papryki habanero w odległości 35-40 cm od siebie i około 60-90cm między rzędami. W odpowiednich warunkach rośliny mogą osiągnąć prawie 90cm wysokości. 
 6. W razie potrzeby używaj palików, gdy roślina znajduje się na wysokości, na której mogłaby się pochylić i złamać. Palik pomoże podeprzeć roślinę, gdy papryczki zaczną być za dużym ciężarem dla rośliny.
 7. Papryczki chili uwielbiają wodę tak samo jak słońce. Ale habanero szczególnie lubi ekstremalne upały, więc podlewają  ją tylko wtedy, gdy gleba wyschnie. Nie wolno przelać rośliny papryki habanero. Pamiętaj, żeby nie lać wprost na liście sadzonki, ponieważ możesz doprowadzić do oparzeń rośliny. Najlepszym sposobem jest podlewanie miejsca gdzie łodyga habanero wchodzi do ziemi.
 8. Dołącz do nawożenia dobre produkty nawozowe dla roślin. Nawóz można stosować w połączeniu z odpowiednim podlewaniem, aby zoptymalizować tempo wzrostu. 
 9. Zadbaj o to, aby Twój ogród był dobrze odchwaszczony. Nie chcesz, aby chwasty kradły wodę z twoich rosnących papryczek habanero.

         

        Kiedy zbierać paprykę?

        Zbieraj papryki, gdy są jędrne i zielone lub poczekaj do końca sezonu, kiedy przebarwią się na czerwono. Owoce są równie dobre w obu kolorach, ale wszystkie muszą zostać usunięte z rośliny przed nadejściem niskich temperatur jesienią.

         

        Jak przechowywać paprykę Habanero?

        Przechowuj je w chłodnym miejscu przez maksymalnie trzy tygodnie lub całkowicie wysusz . Możesz również upiec i zamrozić paprykę lub zrobić marynowaną paprykę, aby dłużej zachować świeżość.

        Sposoby uprawy habanero. Poznaj paprykę habanero i sekrety jej uprawy

        Ile kosztuje sadzonka papryki?

        Sadzonki papryki kupisz w sklepie sadzonkionline za jedyne 9,90 zł. Sprawdź naszą szeroką ofertę sadzonek papryk ostrych i papryk słodkich!

        Dodaj komentarz

        Dodaj komentarz


        Blog posts

        © 2024 Niezłe Ziółko | Stworzone przez: ArtDistrict

         • platnosci

         Logowanie

         Zapomniałeś hasła?

         Nie masz jeszcze konta?
         Utwórz konto