Uprawa cukinii i dyni. 8 ważnych wskazówek. - Niezłe Ziółko

Uprawa cukinii i dyni. 8 ważnych wskazówek.

, autorstwa Mateusz Piszcz, 4 min czas czytania

Wielu ogrodników powie, że cukinia i dynia praktycznie same rosną, a rośliny mogą przynosić obfite plony. Chociaż cukinia i dynia jest płodnym hodowcą, nie oznacza to, że nie może skorzystać z niewielkiej pomocy ogrodnika. Oto osiem wskazówek, które pomogą Ci uzyskać większe zbiory przez cały sezon wegetacyjny.

 

1. Wybór miejsca

Cukinia i dynia dobrze rosną w ogrodach, które są w pełnym słońcu. Znajdź słoneczne miejsce w swoim ogrodzie, które otrzyma co najmniej 6 do 8 godzin bezpośredniego światła słonecznego dla optymalnego wzrostu. Większość odmian cukinii i dyni może być uprawiana praktycznie wszędzie, jeśli zapewni się odpowiednie warunki i wymagania. Można znaleźć zarówno odmiany zajmujące mało miejsca, jak i energiczne pnącza. Jeśli masz dużo miejsca w swoim ogrodzie, możesz pozwolić swojej cukinii swobodnie się rozprzestrzeniać. Inne opcje mogą obejmować ogrodnictwo pionowe, czyli dodanie dobrze podtrzymywanej kraty lub łuku, aby pnącza miały się po czym wspinać.
Cukinię i dynię można skutecznie hodować w pojemnikach. Upewnij się, że masz ładną, dużą doniczkę lub pojemnik do uprawy, pełen wzbogacającej mieszanki doniczkowej i regularnego dostępu do wody. Możesz dodać kratę, po której rośliny będą się pięły do góry lub pozwolić roślinom wylać się z pojemnika, jeśli masz miejsce, aby się rozprzestrzeniły.

 

2.Temperatura

Cukinia nie toleruje mrozu ani niskich temperatur. Więc nic nie zyskasz z sadzenia zbyt wcześnie. Nawet jeśli owoce uformują się podczas zimnej pogody, będą miały pestkę od zimnych ran. Dlatego powinieneś poczekać co najmniej do połowy wiosny z sadzeniem, gdy gleba się nagrzeje, w zależności od klimatu. Niebezpieczeństwo mrozu powinno całkowicie zniknąć, a temperatura powinna przekraczać 16 stopni Celsjusza. Jeśli sadzisz trochę za wcześnie, użyj osłon rzędów, włókniny lub ściółki, aby chronić rośliny w nocy, gdy temperatura spadnie poniżej 16 stopni Celsjusza.

 

3.Rozstaw

Posadź cukinię i dynie w ostępach od 60cm do 120cm od siebie. Nie przesadzaj. Rośliny cukinii zapewniają obfite zbiory, a odpowiednie odstępy sprzyjają cyrkulacji powietrza. Takie odstępy zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i zniechęcają do chorób. Po posadzeniu dokładnie podlej sadzonki. Możesz dodać na wierzch ściółkę na przykład kompost ogrodowy, aby zablokować wilgotność gleby.

 

4.Wymagania żywieniowe

Chociaż zarówno cukinia, jak i dynia czerpią składniki odżywcze z gleby w procesie fotosyntezy, mogą skorzystać na nawożeniu około sześciu tygodni po posadzeniu sadzonek. Popraw glebę wokół cukinii i dyni za pomocą dobrze rozłożonego kompostu lub użyj nawozu bogatego w fosfor i wapń, który najlepiej pobudzi produkcję owoców i pomoże odeprzeć choroby, takie jak zgnilizna kwiatów.

 

5. Podlewanie

Cukinia i dynia powinny otrzymywać stałą ilość wody tygodniowo. Niezbędne jest zapewnienie roślinom odpowiedniego nawodnienia, zwłaszcza w fazie pączkowania i owocowania.

 

6. Monitorowanie zapylania

Oprócz konieczności zarządzania krótką żywotnością kwiatów cukinii, będziesz potrzebować jednocześnie otwartych kwiatów męskich i żeńskich. Tylko żeńskie kwiaty zawiązują owoce. Kwiaty męskie służą wyłącznie do zapylania.
Nowe rośliny cukinii mają początkowo tendencję do produkowania wielu męskich kwiatów. Może to być frustrujące dla ogrodników, gdy widzą dużo kwitnących kwiatów, ale nie tworzą się owoce. To nic złego, trzeba być cierpliwym. Gdy rośliny nieco dojrzeją, zaczną zapuszczać kwiaty obojga płci. A dzięki wczesnym męskim kwiatom w okolicy powinno być już dużo owadów zapylających. Będziesz wiedział, że masz kwiaty żeńskie, gdy zobaczysz małe owoce bezpośrednio za podstawą kwiatu.
Jeśli naprawdę jesteś oddany swoim zbiorom cukinii, zawsze możesz wziąć sprawy zapylania w swoje ręce. Możesz usunąć męskie kwiaty i posypać ich pyłkiem żeńskie kwiaty, aby zapewnić dobre zapylanie. Możesz również użyć pędzla, aby przenieść pyłek z męskiego kwiatu na żeński kwiat. Co więcej, nie marnuj tych wczesnych męskich kwiatów. Nadal możesz je zrywać, maczać w cieście i smażyć na wspaniały smakołyk.

 

7.Szkodniki i choroby

Choć uprawa cukinii i dyni jest łatwa, być może po drodze będziesz musiał walczyć z niektórymi szkodnikami i chorobami. Możesz zapobiegać chorobom i zwalczać szkodniki organicznie, upewniając się, że gleba jest bogata w materiał organiczny, upewniając się, że rośliny mają dobrą cyrkulację powietrza, odpowiednie nawadnianie i wdrożenie sadzenia towarzyszącego. W przypadku wszystkich szkodników i chorób ważne jest, aby uważnie obserwować rośliny i podejmować działania, jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki uszkodzenia.

 

8. Zbiory cukinii i dyni

Letnia dynia i cukinia są zbierane, gdy osiągną rozmiar użytkowy. Wystarczy odciąć je od rośliny ostrym nożem i przechowywać w lodówce do tygodnia.
Cukinię zbieramy, gdy owoce są dość małe. Mniejsze owoce są delikatniejsze i bardziej aromatyczne, mają gęstszy, bardziej orzechowy miąższ. Zaufaj nam, mniejsze owoce mają znacznie lepszy smak.
Ponadto zbieranie często zachęca roślinę do większej produkcji. Sprawdzaj cukinię i dynię KAŻDEGO DNIA, gdy roślina się rozkręci.

Tagi

Komentarze

 • Dziękuję, Dobrze się czytało..!

  BA

  Barbara

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz


Blog posts

© 2024 Niezłe Ziółko | Stworzone przez: ArtDistrict

  • platnosci

  Logowanie

  Zapomniałeś hasła?

  Nie masz jeszcze konta?
  Utwórz konto