Rośliny najlepiej towarzyszące w uprawie cukinii i dyni - Niezłe Ziółko

Rośliny najlepiej towarzyszące w uprawie cukinii i dyni

, autorstwa Mateusz Piszcz, 2 min czas czytania

Określenie „sadzenie towarzyszące” odnosi się do celowego sadzenia pewnych warzyw, owoców i ziół obok siebie na działce w celu zwiększenia ich wzrostu oraz wzajemnej ochrony. Różne rośliny mogą sobie nawzajem pomagać na różne sposoby: oferując ochronę przed szkodnikami, wzmacniając pyszny smak warzyw lub owoców, powstrzymując rośnięcie chwastów, zatrzymując wilgoć w glebie lub dodając niezbędne składniki odżywcze do gleby.


Planując ogród i wybierając rośliny do posadzenia blisko siebie, skup się na wyborze roślin, które mają różne nawyki wzrostu, aby nie konkurowały ze sobą o słońce i ważne składniki odżywcze. W przypadku małych ogrodów zalecane jest sadzenie towarzyszące w celu zaoszczędzenia miejsca i uzyskania jak największej wydajności przy małej powierzchni.


Cukinia i dynia wymagają dużej przestrzeni w ogrodzie, dlatego konieczne jest znalezienie dla nich roślin towarzyszących o przeciwnych cechach. Są roślinami, które wymagają regularnego podlewania. Ich szerokie liście zapewniają cień, który pomaga w nierozprzestrzenianiu się chwastów oraz zachowuje odpowiednią wilgotność gleby. Jest to bardzo korzystne właśnie dla towarzyszących roślin cukinii i dyni. Mając to na uwadze, możesz z powodzeniem wybrać roślinnych towarzyszy, którzy będą rozwijać się z tymi popularnymi letnimi warzywami.


Kukurydza, fasola i cukinia to najlepsze połączenie roślin towarzyszących w ogrodzie


Każda z roślin dodaje coś do ekosystemu ogrodu. Fasola lub groszek pozyskują azot z powietrza i umieszczają go w glebie. Rośliny pozyskujące azot przynoszą korzyści wszystkim innym roślinom, zwłaszcza ciężkim roślinom odżywiającym się, takim jak cukinia i dynia dostarczając składników odżywczych, których potrzebują do wzrostu. Kukurydza, ze swoją wysoką, mocną łodygą, daje roślinom winorośli, takim jak fasola i groch, podporę po której mogą się piąć.
Dodatkowo zarówno kukurydza, jak i dynia mają takie same wymagania dotyczące wilgotności i żyzności gleby, co czyni je idealnymi sąsiadami. Wzrost roślin cukinii i dyni rzuca duży cień na glebę i zapobiega powstawaniu chwastów, a ich kolczaste liście odstraszają gryzonie, które szukają pokarmu w kolbach kukurydzy lub strączkach fasoli i grochu.
Przygotowanie swojej cukinii i dyni dużo miejsca do rozłożenia jest jedną z najważniejszych rzeczy podczas planowania ogrodu. Inne uprawy takie jak sałata, buraki i rzodkiewki, można kolejno sadzić w ogrodach zacienionych przed intensywnym letnim upałem.


Zioła towarzyszące cukinii i dyni


Pachnące zioła, takie jak mięta pieprzowa, koperek, oregano, melisa i pietruszka pomagają odstraszyć szkodniki i owady, które atakują cukinię i dynię. Trzeba jednak zwrócić uwagę na sadzenie różnych odmian razem, ponieważ kiedy posadzi się zbyt pachnące zioła koło siebie ich smak może ulec zmianie.

Tagi

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz


Blog posts

© 2024 Niezłe Ziółko | Stworzone przez: ArtDistrict

    • platnosci

    Logowanie

    Zapomniałeś hasła?

    Nie masz jeszcze konta?
    Utwórz konto