Naturalne sposoby ochrony pomidorów przed szkodnikami Jakie rośliny warto sadzić przy pomidorach? - Niezłe Ziółko

Naturalne sposoby ochrony pomidorów przed szkodnikami Jakie rośliny warto sadzić przy pomidorach?

, autorstwa Mateusz Piszcz, 1 min czas czytania

Liście i owoce pomidora często są atakowane przez mszyce, gąsienice, chrząszcze oraz

różne inne owady. Nie musisz kupować toksycznych preparatów, aby zwalczyć szkodniki.

Mamy dla was kilka naturalnych sprawdzonych sposobów.

Po pierwsze warto sadzić pomidory przy takich roślinach jak tymianek i lawenda, ponieważ odstraszają one ślimaki. Ale najbliższym przyjacielem pomidorów jest bazylia. Odpędza ona od pomidorów przędziorki, mszyce i mączlika szklarniowego. Dodatkowym plusem jest to, że przyciąga ona pszczoły co znacznie sprzyja w zapylaniu kwiatów pomidora.

Innymi ziołami o zapachu odstraszającymi owady są pietruszka, koperek i szczypiorek. Pamiętajmy, że nie tylko zioła eliminują szkodniki i choroby, warto także posadzić nagietka, który chroni pomidory przed mączlikiem i zwabia całą grupę owadów, których pokarmem są mszyce.

 

Jak jeszcze można zwalczyć duże szkodniki?


Niektóre szkodniki są tak duże, że można usuwać je ręcznie. Należą do nich ślimaki oraz gąsienice. Wrzucamy je do wiadra z wodą i mydłem lub zostawiamy w płytkim naczyniu (bez mydła), aby ptaki mogły je zjeść. Ten sposób świetnie się sprawdzi, jeśli szkodników nie ma zbyt wiele.


Czy oleje ogrodnicze zwalczają szkodniki?


Jak najbardziej! Jednym z najpopularniejszych jest olej z miodli indyjskiej, są one stosowane do produkcji środków owadobójczych. Te naturalne insektycydy są skuteczne w walce z pospolitymi robakami pomidorowymi, takimi jak mszyce, gąsienice, a nawet mączniak prawdziwy. Te oleje usuwają robaki dusząc je lub zatruwając. Wystarczy, że rozpylisz olej w miejscach sadzonki, w których są szkodniki.


Co jeszcze powinieneś wiedzieć?


Aby chronić pomidory zapewnij im dobrą glebę, nawóz oraz regularne podlewanie, ponieważ zdrowe rośliny są bardziej odporne na choroby i szkodniki.
Usuwaj chore rośliny oraz liście, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarodników grzybów. Nie wytwarzaj kompostu z chorych roślin.
Systematycznie usuwaj chwasty, ponieważ na nich także mogą rozmnażać się owady i inkubować choroby.
Nie pal papierosów w pobliżu sadzonek pomidora, aby uniknąć przenoszenia wirusa mozaiki tytoniu.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz


Blog posts

© 2024 Niezłe Ziółko | Stworzone przez: ArtDistrict

    • platnosci

    Logowanie

    Zapomniałeś hasła?

    Nie masz jeszcze konta?
    Utwórz konto