POLECANE ZIOŁA NA BALKON, TARAS I PARAPET - Niezłe Ziółko

POLECANE ZIOŁA NA BALKON, TARAS I PARAPET

, autorstwa Mateusz Piszcz, 5 min czas czytania

Niezależnie od tego czy chcesz uprawiać kuchenny ogródek ziołowy jako hobby czy po prostu dla zdrowszego trybu życia, istnieje wiele ziół, które możesz uprawiać na balkonie, tarasie, a nawet na kuchennym parapecie.

Niezależnie od tego czy chcesz uprawiać kuchenny ogródek ziołowy jako hobby czy po prostu dla zdrowszego trybu życia, istnieje wiele ziół, które możesz uprawiać na balkonie, tarasie, a nawet na kuchennym parapecie. Świeże zioła sprawiają, że przyrządzone potrawy smakują jeszcze lepiej przez swój intensywny smak, który nie może równać się z suszonymi przyprawami. Wybierając idealne miejsce do uprawy swoich ziół musimy pamiętać, że potrzebują od czterech do sześciu godzin słońca dziennie. Jeśli Twój klimat jest zbyt zimny uprawiaj zioła w pomieszczeniu. Zioła jednoroczne oraz niektóre wieloletnie można uprawiać na parapecie domowym przez cały rok.
Poniżej kilka przykładów takich ziół:

1. Rozmaryn


Rozmaryn lekarski to wieloletnia roślina przyprawowa o liściach kształtem przypominających igły o intensywnym, żywicznym, mocnym aromacie. Pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego, w naszym kraju jest znany od stuleci. Uprawa rozmarynu może zostać przeprowadzona w pojemnikach oraz w gruncie. Rozmaryn nie jest mrozoodporny, więc powinno sadzić się go w doniczkach, by móc przenieść je do cieplejszego pomieszczenia na wypadek chłodniejszej aury. Zioło to jest niezastąpione w przyrządzaniu ciężkich mięsnych potraw. Rozmaryn z powodzeniem możesz również dodać do ryb, sosów, sałatek, a także makaronów, owoców morza i ziemniaków. Rozmaryn to jedno z ziół które komponuje się z większością potraw. Pięknie prezentuje się również jako zwykła roślina doniczkowa.


2. Tymianek


Stanowisko dla tymianków powinno być ciepłe, słoneczne, najlepiej dobrze zdrenowane. Dość dobrze znosi suszę. Lubi gleby lekko kwaśne, ale jest tolerancyjną rośliną. Jest dobrym sąsiadem dla większości roślin. Tymianki możesz przycinać kilka razy w roku.  To podstawowe zioło jest przydatne we wszystkich rodzajach potraw i jest niemal koniecznością w kuchni francuskiej.


3. Estragon


Jest rośliną wieloletnią wykorzystywaną jako zioło i przyprawa. Estragon należy do rodziny astrowatych. Może osiągnąć wysokość ok 1 metra, ale w domowym klimacie można kontrolować jego wzrost. Liście estragonu są ciemnozielone, lancetowate, zaostrzone. Kwitnie na żółto od lipca do października. Ma ostro-gorzkawy smak z korzenną nutą. Jest prostą w uprawie rośliną, nie będzie sprawiał nam problemów jeżeli wokół niego będziemy usuwać chwasty i umiarkowanie go podlewać. Podlewamy tylko wtedy kiedy roślina ma sucho. Można też spulchniać ziemię. Estragon jest ziołem stosunkowo mrozoodpornym. Jednak na zimę warto go ściąć i okryć, ponieważ w ostrzejsze zimy może przemarzać.


4. Oregano


To silnie rozgałęziona, wieloletnia roślina o pokroju małego krzewu. W naturze osiąga wysokość 50-80 cm. Jej liście są owalne, ząbkowane na brzegach. Roślina lubi ciepło i słońce. Z powodzeniem można je hodować w domowym zaciszu. Podlewać należy ją małymi ilościami wody ale często, uważając, by nie dopuścić do przelania. Lubi podłoże wapienne, przepuszczalne i suche o dużej zawartości substancji organicznych. Oregano to powszechnie używane zioło o bardzo aromatycznych liściach. Są orzeźwiające i korzenne w smaku. Świeże lub suszone mogą być używane jako przyprawa do sosów, zup i potraw mięsnych. Oregano to obowiązkowy dodatek do pizzy i klasycznego włoskiego spagetti.


5. Szczypiorek wieloletni


To roślina wieloletnia (zwykle uprawiana przez 3-4 lata) należąca do rodziny amarylkowatych. Bylina tworzy niewysokie (do 25 cm) zwarte kępy z rurkowatymi, pustymi w środku liśćmi. Roślina preferuje stanowiska słoneczne, choć z powodzeniem może rosnąć również w półcieniu. Lubi żyzne i próchnicze, lekko zasadowe gleby, ale może rosnąc również w innych podłożach - o ile są zasobne w wapń. W czasie uprawy należy ścinać pędy kwiatostanowe, aby nie osłabiać roślin i regularnie podlewać kępy, znakomicie nadaje się do uprawy w pojemnikach. Szczypiorek to wartościowa przyprawa zawierająca witaminę C, beta-karoten i sole mineralne (sód, wapń, potas, magnez, żelazo). Działa dobroczynnie na organizm przyśpieszając trawienie, wzmagając apetyt i obniżając ciśnienie krwi. W kuchni dodaje się pocięte na drobno liście szczypiorku do jaj, sosów, sałatek, surówek, twarogu oraz kanapek.

 

6. Stewia

Stewia jest rośliną wieloletnią (przy zimowaniu w domu), która od stuleci wykorzystywana jest przez mieszkańców Ameryki Południowej jako naturalna substancja słodząca i środek leczniczy. Dorasta do wysokości 50-120 cm. Świeże liście stewii są około 5 razy słodsze od cukru, a suszone nawet 10 – 20 razy. Stewia jest rośliną mało wymagającą, rośnie dobrze w każdych warunkach, najlepiej w pełnym słońcu i w przepuszczalnym podłożu.

 

7. Bazylia

Bazylia jest niezaprzeczalnie jedną z najbardziej popularnych przypraw. Najczęściej kojarzy nam się z kuchnią włoską i hiszpańską, ale może stanowić dodatek do każdego rodzaju mięsa i dania wegetariańskiego. Liście bazylii mogą być spożywane zarówno w postaci zielonej, jak i suszonej – w obu przypadkach mają przyjemny, dość intensywny zapach. Roślina jest niewielka, uprawiana jest więc nie tylko w ogrodzie, ale także w doniczkach, w których bardzo ładnie się prezentuje. Jest to zdrowa, niskokaloryczna roślina, którą teraz można hodować w 100% ekologicznie.

Bazylia jest łatwa w pielęgnacji i z powodzeniem można ją uprawiać w ogrodzie, na balkonie czy kuchennym parapecie. W doniczce dorasta zwykle do wysokości około 30 cm (w ogrodzie nawet do 50 cm!).

 

8. Mięta

Miętę powinno uprawiać się w wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie. W warunkach od pełnego słońca do półcienia. Najlepiej uprawiać ją w doniczce, ponieważ posadzona w ziemi może konkurować z sąsiednimi roślinami. Miętę zbieraj w miarę potrzeby, aby niektóre łodygi miały kwiaty dla zapylaczy. Jesienią przycinaj do poziomu gruntu i co roku ściółkuj dobrze zgniłym kompostem.

Mięta to wytrzymała roślina wieloletnia, którą nie warto uprawiać z nasion. Preferuje przepuszczalną, żyzną glebę w jasnym cieniu, gdzie korzenie pozostaną wilgotne, ale nigdy nie zostaną podmokłe.

 

9. Melisa

Melisa to jedno z najłatwiejszych ziół do uprawy w pojemniku. Rozkwitnie w doniczce z bogatą, dobrze przepuszczalną glebą. Melisę należy często podlewać, codziennie w upalne dni. Częste podlewanie wypłukuje wiele składników odżywczych co może doprowadzić do usychania rośliny, aby temu zapobiec od czasu do czasu użyj nawozu o przedłużonym działaniu lub płynnej odżywki dla roślin.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz


Blog posts

© 2024 Niezłe Ziółko | Stworzone przez: ArtDistrict

    • platnosci

    Logowanie

    Zapomniałeś hasła?

    Nie masz jeszcze konta?
    Utwórz konto